7 põhjust, miks minna pulmafotograafiga pildistama enne pulmapäeva

7 põhjust, miks minna pulmafotograafiga pildistama enne pulmapäeva

14. juuni 2019
/ / /

Pruutpaar seismas päikseloojangul Türisalu pangal

Pulmapäev on reeglina inimeste jaoks midagi erakordset ja kordumatut, millele iga mööduva aastaga ühe suurema heldimusega tagasi vaadatakse. Nii muutuvadki pulmapäeval tehtud pildid aina hinnalisemaks, sest selle olulise sündmuse ajal õhkub inimestest armastust, mida on kaugele näha. Sellest, kuidas luua eriti kaunid mälestused, mida tulevikus rõõmsalt meenutada, räägibki käesolev kirjatükk.

Isiklikult olen suur pulma ilupiltide fänn – elu üks kõige olulisemaid päevi, kus on võimalik koos oma kallimaga jäädvustada ehedat armastust, olles selleks päevaks käinud juuksuris ja jumestuses ning kandes imekauneid riideid ja aksessuaare. See kombinatsioon loob aluse lummavate piltide sünniks, mida tasub suurelt välja printida ja seinale riputada. Kord aastas, näiteks pulma-aastapäeval, neid pilte arvuti kõvakettalt monitorile manada ei ole väärt seda summat, mis on riiete, juuksuri, jumestuse, aksessuaaride ja fotograafi peale kulutatud. Ka minu kodu seintel on erineva suurusega ilupildid mu oma pulmast ja samuti on mu pulmafotograafi pakettides hinna sees üks suur fotolõuend, mis, sõltuvalt paketist, on oma mõõtmetelt kuni 60x90cm.

Pruutpaar kallistamas Keila-Joal

Pulmapäeva statistikast

Oma pulmafotograafi karjääri jooksul olen täheldanud, et u 80 protsendil pulmadest soovitakse ilupilte teha keskpäevasel kiirel ajal enne registreerimist. Sellele lisaks õnnestub vahel noorpaar pulmamelu keskelt päikseloojangu ajal kaasa haarata, kuid need põgusad 15-20 minutit mõjuvad kiirustamisena nii noorpaarile kui ka fotograafile. Saavutamaks maksimaalselt head tulemust peab kõik õnnestuma – valgus olema õige, pildistamispaik visuaalselt ilus, pildistatavad õnnelikud ja pulmafotograaf osav.

Ülejäänud u 20 protsenti pulmapäevadest, kus ilupilte enne registreerimist ei tehta, jagunevad laias laastus nii:

 • tseremoonia on pruutpaari jaoks “first-look” ja ilupilte saab teha jupiti õhtu jooksul, kui ajakava seda võimaldab,
 • osad pruutpaarid soovivad ilupilte teha proovimeigi päeval,
 • üksikud pruutpaarid ei hooli palju ilupiltidest ja nii kulutame sellele u 15-30 minutit kusagil peopaigas.

Seega, harva soovitakse ilupilte teha pulmapäevast erineval päeval. Väga ägedaid ja südamlikke pulmapilte saab teha igal pool, olgu selleks siis vanavanemate koduaias või mõisas peetavas pulmas. Kuid ometi on mitmeid põhjuseid, miks tasub mõelda variandile teha koos oma tulevase kaasaga ilupildid mõnel teisel päeval ja kohas kui seda on ametlik pulmapäev.

Pruutpaar seismas päikseloojangul Türisalu pangal

1. Pulmapäeva on parem nautida puhanuna

Esimese põhjusena toon välja rahulikuma pulmapäeva. Kui Sa mõtled enda peale, siis kas Sa oled pigem seda sorti inimene, kes enne mõnda olulist üritust on rahulik ja rõõmus, või pigem see, kellele mõtted saabuva ürituse õnnestumisest kergelt närvi sisse toovad? Tihti kohtan pruutpaare, kes eelmisel õhtul hilja magama said, sest midagi olulist oli vaja veel lõpetada, ning järgmisel päeval tuli juba 8:00-9:00 olla jumestuses-juuksuris. Selle asemel, et unetundide arvelt ringi tormata, saaks pruutpaar mõned tunnid kauem magada ja olla seeläbi õhtusel pulmapeol värskem. Keda ärevus magada ei lase, saavad kasutada hommikusi tunde millekski kasulikuks – harjutada veelkord esimest tantsu, lugeda veel mõned korrad valjult peegli ees läbi avakõne või pakkida rahulikult pulmaasju kokku.

Pruut imetlemas akna all oma pulmakleiti

2. Ilmastikuolud ei ole kaunitele pulmafotodele takistuseks

Laias laastus on nii pulmapäeval kui ka elus kahte sorti olukordi – neid, mida saab, ja neid, mida ei saa kontrollida. Neil juhtudel, kui on võimalik aidata asjaolude kulgemisele kaasa, võib proovida seda teha. Teistel kordadel peab lihtsalt olema jõudu aktsepteerida muutmatut. Sinna teise kategooriasse langeb vihmasadu, mis Eesti kliimas tihti pruutpaare kimbutab. Vihma ära keelata ei saa, aga ilupilte võib teha ka siseruumides või oodata, et vihmahoog üle läheks ja päike välja tuleks.

Kuid siseruumides pildistamine võib jääda väikseks lohutuseks, olgu interjöör nii ilus kui tahes, kui südamesooviks on pildistada kusagil looduskaunis kohas. Kui poolteist aastat ette välja valitud kuupäev osutub ilmaennustuse järgi siiski jahedaks, sajuseks ja tuuliseks, on võimaluseks teha ilupildid enne pulmapäeva. Olgu selleks siis proovimeigiga sama päev või mõni muul õhtu. Samas, kui alles pulmapäeval selgub, et pruutpaari läbiligunemise ja külmetamise oht on liiga kõrge, saab kaunid pulmafotod jäädvustada ka pärast pulmapäeva.

Samuti annab pulmafotograafi olemasolu kahel õhtul suurema võimaluse tabada looduse maagiat, nagu üle aasade hõljuv uduloor, taevalaotust kaunistav vikerkaar, tumesinine taevas, mis kardinana silmapiiri katab, või lummavalt värvikirev päikseloojang. Kahjuks on nii, et loodusjõud ei arvesta sellega, et inimesed tahavad reeglina abielluda vahemikus reede-pühapäev. Seetõttu on kaunite loodusnähtuste ilmumine pulmapäeval rohkem loterii, mille õnnenumber – pulmakuupäev – sai kirja kusagil aasta aega varem.

Pruutpaar päikseloojangul Vääna rannas

3. Imeliste piltide jaoks imeline asukoht

Kolmanda põhjusena toon välja võimaluse valida pildistamiseks asupaik, mis Sind inspireerib, mida jumaldad või kuhu oled alati tahtnud pildistama minna. See kehtib peamiselt nendes olukordades, kus pulmapäeva ajakava dikteerib lühikese ajaakna, mille jooksul ilupildid teatud asukohas tehtud saama peavad. Oletame, et oled alati unistanud pulmapiltidest mererannas, aga terve pulmapäev alates ettevalmistusest kuni pulmapeoni toimub mõnes kaunis pulmapeopaigas Järvamaal. Isegi parima organiseerimise puhul oleks pulmapäeva ajakavasse Läänemere ranniku ilupiltide fotosessiooni mahutamine keerukas ja tülikas. Kindlasti saavad pulmafotograafid ka Järvamaa metsade ja põldude vahel ilusaid pilte, aga miks leppida sellega, kui süda ihkab muud?

Samuti on pulmapeo paigad tihti tuulte eest peidetud metsatukkade sisse, mis tähendab, et horisondi taha loojuvat päikest tõenäoliselt ei näe. Jäädvustades ilupildid enne pulmapäeva, avaneb teil võimalus valida just selline asukoht, mis on teie jaoks sümboolne, mis teid kõnetab või inspireerib. Sellisteks paikadeks võivad olla nii müstiline ürgmets, päiksetõus rabas või päikseloojang mererannas.

Pruutpaar kallistamas Keila-Joal

4. Teistmoodi pulmapildid kui Sinu sõpradel

Suhteliselt suure tõenäosusega pole ükski Su sõber ega tuttav veel käinud pulmafotograafiga välismaal pildistamas. Vaatamata sellele, et eestlaste jaoks on tegemist veel võrdlemisi võõra lähenemisega ilupiltidele, on see Aasias, Lääne-Euroopas ja Ameerika Ühendriikides üsna tavaline nähtus. Viimastel aastatel on Aasiast pärit pruutpaaride seas muutunud populaarseks ilupiltide fotosessiooni kohaks Island. Kuna saareriik on nii mitmekülgse loodusega ja vahemaad suured, veedetakse seal tihti 2-5 päeva erinevate asupaikade vahel ringi sõites. Samuti olen kuulnud lugusid pruutpaaridest, kellel pole kaasas mitte 1 ega 2, vaid lausa 14 erinevat kostüümi. Midagi, mis sobib liustike juurde; midagi, mis koskede juurde; midagi, mis sobib musta liivaga rannale; midagi, mis sobib kuulsa lennukivraki juurde jne.

Miks minna välismaale pulmapilte tegema, kui pulmad toimuvad Eestis?

Põhjuseid on mitmeid:

 • aitab teha oma pulma unustamatuks ja isikupäraseks,
 • reisimist armastavatel inimestel aitab ühendada meeldiva kasulikuga – nagu oleks kaks pulmareisi,
 • võrratu pulmakingiidee abielluvatele kallitele sõpradele,
 • stressivaba pildistamine, sest kuhugi pole kiiret,
 • peigmehe/pruudi imeline võimalus üllatada oma kaasat reisi ja pulma ilupiltide sessiooniga,
 • annab võimaluse mõne reisisihtkoha oma bucket-list‘ist maha tõmmata,
 • veebruaris abiellujad saavad ilupiltide jaoks valida lumehangede asemel palmipuud,
 • oma nutitelefoni võib rendiautosse jätta, sest reisil on kaasas professionaalne fotograaf, kes kauneid hetki jäädvustab,
 • Su sõpradel pole nii ägedaid pilte!

Pulmapiltide tegemine väljaspool Eestit tähendab sõna otseses mõttes, et terve maailm on Su ees avatud. Ürgsete mägede fänne ootab British Columbia Kanadas, romantikat leiab Veneetsiast, põnevaid sihtkohti pakub maagiline Omaan või mõni muu tore koht, mis on Sind alati enda poole tõmmanud, aga kuhu pole veel jõudnud. See ettevõtmine ei ole päris sama hinnaga kui 30 minutit ilupilte pulmapeopaigas, aga kui üldse elus ühele fotosessioonile panustada, siis see on õige aeg ja koht.

Aitamaks teil mõte jooksma saada ja teid natuke motiveerida oma unistusi täitma, lisan siia ka lingi 30 põneva reisisihtkohaga aastal 2019.

Pruutpaar seismas päikseloojangul Türisalu pangal

5. Kaunid pulmakingid vanematele ja sõpradele

Lisaks stressivabamale pulmapäevale annab enne pulmapäeva pildistamas käimine võimaluse kasutada saadud fotosid näiteks pulmakingitustena. Paljud pruutpaarid, kes on minuga enne pulmapäeva ilupiltide fotosessioonil käinud, on kinkinud fotolõuendeid vanematele ja/või vanavanematele ning fotodega kruuse-taldrikuid usinatele abilistele. Lisaks kingitustele saab varasemalt jäädvustatud pilte kasutada ka pulmadekoratsioonina. Minu tehtud piltidega on kaunistatud näiteks pulmalehti ja fotonurkasid ning kuvatud neid pulmapeo ajal projektoriga seinale.

Pruutpaar kallistamas Lohusalu roostikus

6. Proovimeigist saab fotosessiooniga võtta maksimumi

Tavaliselt kusagil 1-4 nädalat enne pulmapäeva lasevad tulevased pruudid teha endale proovimeigi ja -soengu. Tagamaks, et see päev ja jumestus raisku ei läheks, on hea mõte teha ilupiltide fotosessioon just siis.

Pruut istumas voodis ja viskamas kingi õhku

7. Pulmafotograafiga sõbraks

Viimase punkti all tulen tagasi stressivähendamise lainele. Üks peamiseid stressitekitajaid on teadmatus millegi ees. Pulmapäeval võivad teadmatuse stressiallikaks olla muuhulgas pulmategijad, kellega tavaliselt kohtutakse varem, kuid seda vaid põgusalt. Eelpildistamise jooksul saavad fotograaf ja pruutpaar teineteist natuke paremini tundma õppida ja seeläbi vähendada “teadmatust” pulmapäeval. Tundub väike asi, kuid pingelistel hetkedel on alati hea, kui ümber on tuttavad, mitte võõrad inimesed. Kes tunneb, et ei saa ilupilte enne pulmapäeva teha, aga tahaks fotograafi enne paremini tundma õppida, võib mõelda kihlumise fotosessiooni peale.

Pruutpaar kallistamas maanteel päikseloojangus

Valik on Sinu!

Kokkuvõtvalt mainin veel ära minu arvates 7 olulist põhjust, miks tasub käia pulmafotograafiga ilupilte pildistamas enne pulmapäeva:

 1. rohkem aega lõõgastuda ja keskenduda pulmapäevale,
 2. suurem võimalus saada sobivad ilmastikuolud ilupiltideks,
 3. võimalus valida südamelähedane asukoht, mida ei dikteeri pulmapeo asupaik,
 4. eriline sündmus saab veel erilisemaks pulmapiltide fotosessiooniga unistuste asukohas välismaal,
 5. eelpildistamise fotosid saab kasutada nii kinkidena kui ka pulmapäeva dekoratsioonina,
 6. ühendamaks kasuliku meeldivaga saab ilupildid teha proovimeigiga samal päeval,
 7. olles pulmafotograafiga varem tutvunud, on pulmapäeva pingelistel hetkedel teie kõrval keegi, keda juba natuke teate.

Kuna inimeste soovid ja maitsed on erinevad, siis pole minu eesmärk seda mõtteviisi peale suruda, vaid pigem motiveerida Sind mõtlema kastist väljapoole. Kui said siit ideid – tore -, aga kui tundub, et see pole midagi Sinu jaoks, siis nüüd vähemalt tead sellisest võimalusest. Kui Sulle meeldis see kirjatükk, siis oleksin väga tänulik, kui jagaksid seda ka oma sõpradega. Samuti ootan põnevusega siia kommentaaridesse Sinu unistuste reisisihtkohta, kuhu tahaksid fotograafi kaasa võtta.

Rohkem pulmapilte näeb minu pulmafotograafi lehel.

Pruutpaar hüppamas päikseloojangul Türisalu pangal

Post a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*