Avatud talud

Avatud talud

26. juuli 2016
/ / /
Comments Closed
mihkelleis.ee

Juuli eelviimasel nädalavahetusel toimus teine üle-eestiline avatud talude päev. Külastajaid ootasid rohkem kui 230 suuremat ja väiksemat talu. Esindatud olid väga erinevad ja põnevad kohad turismitaludest ja looma/viljakasvatajatest mesinike ja ökotaludeni. Seiklesin veidi oma sugulaste ja kaameraga ka ise Lääne-Virumaal ringi ja tutvusin kohaliku eluga.

Esimeseks külastuspaigaks oli Taali mesila, kus tehti selgeks mesinike igapäev ja mee valmimisprotsess. Linnainimeste asemel tundus seal rohkem olema kaas-mesinikke, kes väga spetsiifilisi küsimusi esitasid ning oma muljeid jagasid. Lisaks tänapäevastele protsessidele tutvustati ka vanemaid viise, mis ulatusid sajanditetagusesse aega. Külalised said mekkida mee-vett ning mälestuseks osta näiteks kaneeli- või jõulumett.

mihkelleis.ee mihkelleis.ee

Teine külastuspaik, Roela käbikuivati-muuseum, asus vaid paari minuti kaugusel, ent kuna jäime kaks minutit hiljaks, magasime maha võimaluse saada osa etendustest, mida iga täis-tund ette kanti, ning võtsime sihiks Vaino talu. See paik on mõeldud kõigile loomasõpradele, sest lisaks vaatamisele oli võimalik lambatallesid ka toita ja paitada. Veel oli võimalik näha šoti mägiveiseid, kanu ning küülikuid. Lapsed said tunda end lastena, veetes aega ka mängumajas, liivakastis mängides või kiikudes-turnides.

mihkelleis.ee mihkelleis.ee mihkelleis.ee mihkelleis.ee

Loomad üle vaadatud, seadsime sammud Kulina jahuveskisse, kus saime ringi kolada ligi sajandivanuses veskihoones. Hästi säilinud hoone oli täis jahu tegemise hõngu ning põnevaid masinaid. Peale selle, et saime tutvuda veski ajalooga, pakuti meile ka odrajahukaraskit, mis koos meega keele alla viis.

mihkelleis.ee mihkelleis.ee mihkelleis.ee

Viimaseks sihtpunktiks jäi Kulina mõis, sest kell lähenes juba avatud talude päeva lõppajale ja kaugemale me enam ei jõudnudki. Kes meist ei tahaks mõisas elada? Mõeldud-tehtud! Üks vahva pere kolis Tallinnast Lääne-Virumaa metsade vahele, et korda teha laokil seisev mõisahoone. Saime informatiivse ekskursiooni hoones sees, aga seal saab ka ratsutada ning ree või vankriga sõita. Samuti on mõis vahvaks kohaks, kus peetakse seminare, joogalaagreid ja kontserte.

mihkelleis.ee mihkelleis.ee mihkelleis.ee

Ühest küljest on kahju, et selline üritus vaid kord aastas toimub. Teisest küljest jätkub põnevust ja avastamist aastateks, eeldusel, et sellest saab iga-aastane üritus.

Täpsem info toimunud ürituse kohta on leitav Avatud Talude kodulehelt ja Avatud Talude Päeva facebooki lehelt.

Comments are closed.