Meelespea

Üldine info

Pildistamine on üks pool kogu protsessist, teine pool on piltide sorteerimine ning töötlus, mille peale kulub rohkem aega kui pildistamise peale. Järeltöötluse käigus valin välja parimad pildid sessioonist ning töötlen neid ükshaaval vastavalt oma stiilile. Kui ägedaid pilte tuleb rohkem, kui erinevad paketid sisaldavad, lisan ka need online-kausta. Seetõttu arvesta, et pildid saad kätte hiljemalt kahe nädala jooksul, kui pole kokku lepitud teistmoodi.

Vastavalt Su soovidele saame fotosessioone korraldada nii stuudios kui ka välitingimustes. Minu fotostuudio asub Järve Keskusest 8 minuti kaugusel Kiili poole sõites. Õues pildistades võin välja pakkuda oma lemmikpaigad või saame lähtuda Sinu soovidest. Sessioonile tule 5-7 minutit varem, et sessioon mahuks kokkulepitud ajaraamidesse.

Oma ideedest ja visioonist räägi enne pildistamist, et saaksime valida õige riietuse ja asukoha ning tulemus oleks selline, nagu soovid. Soovitan professionaalset jumestust ja meiki, sest need tagavad efektsema lõpptulemuse. Pildistamine võiks ideaalis olla segu loomulikust poseerimisest ja fotograafi juhendamisest. Sessioonile tulles ole positiivselt meelestatud ja tea, et kaamerahirm ja poseerimiskramp kaovad tavaliselt kiiresti. Võid kodus peegli ees poosid ja näoilmed läbi harjutada, kui pead vajalikuks, kuid proovi näida loomulikuna. Kaasa võta 2-3 erinevat kostüümi ja lisa riideesemeid ning erinevaid aksessuaare, et saaksime kohapeal kiiresti vaadata, mis sessiooni hästi sobivad. Professionaalse jumestuse ja stilistika osas oskan õigeid inimesi soovitada, küsi julgelt. Kui mingi soovitatud poos, valgustus või muu idee ei sobi, anna sellest teada, teeme teistmoodi, et saada tulemus, mis Sulle sobib.

Nõuanded

Panin kokku mõned nõuanded, mida võiks teada fotosessioonile tulles.

Lapseootus

Sessiooni soovituslik aeg võiks olla 32.-36. nädalal, mil beebikõht on hästi märgatav ja käes pole veel sünnitusaeg. Miks mitte kaasata sessioonile ka lapse isa ning õed-vennad. Võimalusel vali pigem ümber keha olevad kostüümid, mis lasevad kõhul paremini esile tulla. Kostüümivalikud saame enne sessiooni läbi arutada ning võimalusena saab kasutada ka stilisti. Pildistamispaigaks sobivad nii stuudio kui ka vahvad asupaigad linnas/looduses.

Portree

Mida varem pildistamisaeg kokku leppida, seda suurem on tõenäosus, et on vabu aegu. Eriti on sellest kasu, kui soovitud pildistamisajaks on nädalavahetus. Pildistan nii stuudios, linnas/looduses kui ka inimeste kodukeskkonnas. Enne sessiooni kooskõlastame kostüümid ja tausta, et tulemus oleks parim.

Beebisessioon

Esimese 14. päeva jooksul on parim aeg kõige pisematest pilti teha, sest vastsündinu magab enamuse ajast, mistõttu saab teda hästi pildile sättida. Sealt edasi kuni 90 päeva vanuse beebiga saab paremini teha reportaaži-stiilis pilte, kuna ta on enamasti selili ning siputab pidevalt käte-jalgadega. Neljandal-viiendal kuul, kui laps kõhuli olles oma keha juba natukene üleval suudab hoida, on jällegi hea aeg portreepiltideks. Vastsündinute käitumismuster on alles paika loksumas, mis tähendab, et sessiooni peale võib kuluda 2-3h.

Perepildid

Lisaks kogu pere hõlmavatele piltidele, tasub kindlasti teha ka õdede-vendade pilte. Kui lapsed pole veel kooliealised, tasub mõelda fotolavastuse-reportaaži sessioonile, kus soovitud temaatikale vastavalt riietatud lapsed tegutsevad omaette ja jäävad seetõttu pildile loomulikena. Kui 60-minutise portreesessiooni jooksul hajub laste tähelepanu kiiresti, siis fotolavastuse puhul on lapsed hõivatud tegutsemisega, tunduvad fotol loomulikumad ning samuti aitab see vältida jonnituju. Ole pildistamisel aktiivne ning proovi fotosessiooni vältel lastega suhelda, et nad kiiresti ei tüdineks. Väiksemate lastega arvesta, et nende magamis- ega söömisaeg ei langeks sessioonile. Samuti tasub väikelastele kaasa võtta nende lemmikmänguasi ja/või mingi maiustus, et neid rõõmsamaks muuta. Perepildistamise juures pole niivõrd tähtis poseerimine, kuivõrd positiivne emotsioon ning mõnus õhkkond, mis tagavad loomulikuma tulemuse.


Riietus

Kõik oleneb soovitud lõpptulemusest ning alljärgnevad juhised on pigem soovitused kui reeglid. Ühevärvilised riided sobivad paremini kirjul taustal ning mustrilised riided sobivad paremini lihtsate, ühte tooni taustadega. Kontrasti mõttes on hea kaasa võtta tumedaid riideid, kui pildistamine toimub heledas ja valgusrohkes asupaigas (nt rannik), ning heledaid riideid tumedamate paikade jaoks (nt mets). Riietuse tonaalsus sõltub asupaigast – rohelised kostüümid metsas pole parim lahendus. Kui pildile on tulemas peale Sinu veel inimesi, valige samasse värvirühma kuuluvaid toone, mis ilmtingimata ei pea olema täpselt samad. Valides klassikalisi riideesemeid, võid olla kindel, et pildid näevad ajatud välja ka paari aastakümne pärast.

Võta pildistamisele kaasa pigem rohkem kui vähem riideid, et oleks rohkem kombineerimisvõimalusi. 60-minutise sessiooni vältel jõuab kasutada keskmiselt 2-3 erinevat kostüümi. Veendu, et riided on triigitud, jätmaks pildil paremat üldmuljet. Stuudiosse võta kaasa vahetusjalatsid, mis võiksid kokku sobida ka üldise riietusega. Alternatiivideks on sokkides või paljajalu poseerimine.

Jumestus ja soeng

Sessioonile tulles võiksid jumestus ja soeng olla juba tehtud. Üldjoontes võib teha veidi tugevama meigi kui tavaliselt, sest piltidel jääb tulemus umbes poole õrnem kui peeglist vaadates. Neil, kel endal pole mahti meiki teha või eelistavad professionaalset jumestusteenust, võin soovitada meikareid, kellega teen koostööd. Olenevalt jumestajast on fotomeigi hinnaks 25-30€ naisterahval ja 5-10€ meesterahval ning suuremate gruppide puhul on võimalik saada soodushinda. Kes eelistab mitte meikida, võiks nägu vähemalt õrnalt puuderdada, et näonahk läikima ei jääks. Halba ei teeks ka meestele õrna puudrikihi peale panemine. Meesterahvastel, kes planeerivad enne pildistamist juuksurisse minna, tasub seda teha umbes nädalapäevad enne pildistamist, et soeng ühtlustuks. Professionaalne jumestus ja meik tagavad efektsema lõpptulemuse. Võimaluse korral soovitan sessiooni alustada kinnisema soenguga ning liikuda lahtisema soengu poole, muutes pilte eriilmelisemaks.

Nahahooldus

Nahahooldus on eriti oluline buduaari, poolakti ja akti fotosessioonide korral. 48h jooksul enne pildistamist tarbige piisavalt vett, et tagada naha terve välimus. Vahetult enne pildistamist ei tasu käia solaariumis/päevitamas ega tätoveerimiskunstniku juures, kuna selle tagajärjed võivad päädida punetava või turses nahaga. Samuti tasub vältida isepruunistuvaid kreeme, mis võivad jääda nahale ebaühtlaselt. Sessioonile tulles oleks hea vältida riideid, mis jätavad kehale rante – nt sokirandid või liiga pingul kampsuni krae/varrukad. Võimaluse korral magage ööl enne fotosessiooni hästi, et jääksite piltidele värskena.